Beseda je moč
Beseda je v človeku in v vseh stvareh.
Zapisana in prebrana dobi moč.
Spreminja nas same in svet.
In vsakdo ima v sebi željo po izražanju misli in čustev,
željo povedati, kaj se mu je zgodilo,
željo deliti svoje življenje.
Na delavnicah s področja knjige in razvoja pismenosti so udeleženci na enem izmed prvih srečanj ob izhodiščni besedi na papirju dodajali svoje.
RADOST je postala sonce, ples, planina, morje, torta, kotalkanje, smeh, otrok, ljubezen …Vse to in še marsikaj drugega so napisali na plakat.
Med njimi so se nekateri po dolgih letih znova srečali s pisanjem, spet drugi so marsikdaj napisali kakšno misel ali pesem, a je niso nikomur predstavili.
Potrebna je bila vzpodbuda. Tako kot za branje knjig. Ali zgodb in pesmi, ki so jih, podobno kot svoje literarne izdelke, interpretirali tudi na skupinskih srečanjih in s tem osvajali veščino nastopanja. Ob tem podajali svoja mnenja. Pisali ob poslušanju glasbe. V svojih prispevkih obujali spomine, spregovorili o občutenjih, razkrili kakšno skrivnost, kdaj podoživeli bolečino, izmenjali izkušnje, dopolnili osnutke, da so nastale prave pesmi in zgodbe.
Pa kaj nam bo to koristilo pri iskanju službe, so se kdaj vprašali.
Beseda odpira nova polja razmišljanja, v nadaljnjih izpeljavah najde nenavadne rešitve. Zapisana pesem pokaže na stvariteljske zmožnosti posameznika. Pokaže, da ni bilo zaman, kot je zapisala ena izmed udeleženk, ki v svojem prispevku opozarja, da je vredno poiskati svojo pot in delo, ki te veseli.
Umni možje so kreativnemu pisanju naložili, da mora izpolniti potrebe po zapisu izkušenj, potrebo po deljenju tega z drugimi in predvsem potrebo po svobodnem izražanju. Po svobodi.
Tako so udeleženci pisali tudi o svoji brezposelnosti. O problemih, ki jih to potegne za seboj. Nekateri so povedali, da jim ustvarjalno delo pomaga ozavestiti lastne izkušnje na drugačen način. In spregovorili tudi o svojih novih delovnih izkušnjah. Posebnih čustvenih stanjih. Samoti. Ljubezni. Upanju. Nastalo je veliko prispevkov. Od pretresljivih kratkih zgodb, anekdot, opisa humornih dogodkov in tehtnih razmišljanj do ljubezenske poezije, haikujev in refleksivnih pesmi.
In koliko globokih spoznanj se skriva v zgodbah udeležencev, kot so Ne brez dela, Moja želja, Kraja, Zgodilo se je v Istanbulu, Zgodba o srečni ljubezni, Ni bilo zaman ali Znova na delu, kot odgovor na delovno usposabljanje v okviru programa. Koliko čustev zaveje iz njihovih ljubezenskih pesmi kot Sen, Vse to, Zaljubljenost in Ljubezen, koliko drobnih zapisanih utrinkov skriva v sebi ciklus V bližini haikujev. In kako prodorni so lahko dialogi, ki se kot zgodba Pogovor brez telefona v času korone na svoj način odzivajo tudi na aktualno stanje. Nemara so najbolj zacvetele besede v Naših upanjih in pričakovanjih.
Zaključno srečanje, poimenovano Vrtnica za 8. marec, prinaša izbor ustvarjanja. Podano v umetniški besedi in obogateno z glasbo je tudi zahvala udeležencem, da so vztrajali. Naslovna zgodba pa nam vsem postavlja vprašanje, kako je, če za 8. marec poleg vrtnice dobiš tudi odpoved ...
Greš naprej!
Mentorica Cvetka Bevc, pisateljica in pesnica
Vrtnica za 8. marec
Zaključno srečanje delavnic s področja knjige in razvoja pismenosti
Avtorji Udeleženci programa BPSA
Mentorica delavnic in vodja zaključnega srečanja Cvetka Bevc
Glasbeni program Ksenija Jus, Rok Černe
Umetniška beseda Alenka Tetičkovič, Marko Tosić
Večnamenska dvorana Vetrinjski dvor, 18. junij 2020 ob 16.00
Izbor prispevkov udeležencev: